mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : Patknyt – trtnelmi httrrel (6. rsz)

Patknyt – trtnelmi httrrel (6. rsz)

Szemenyei-Kiss Tams  2009.03.01. 08:14

1945. prilis 23.-n a Debrecenben megalakult Ideiglenes Nemzeti Kormny – eleget tve a hbors s npellenes bnket szankcionlni rendel nemzetkzi trvnyeknek – a 1690/1945. ME rendelet 1. paragrafusval a Magyar Kirlyi Csendrsget, mint testletet megszntette. A csendrsgben szolglt embereket elbocstottk s igazolsi eljrs al vontk – ezt a Belgyminisztriumban „A volt csendrsgi szemlyek igazolsra alakult klnleges igazol bizottsg” vgezte. A hadifogsgbl hazaszlltott s nknt hazateleplt csendrket a hatron letartztattk, internltk, majd akiknl indokolt volt, azokat a Npbrsg el lltottk. A demokratikus Magyarorszgon 1996-ban, amint az ismert, mindez nem a hbors bntetteket ldzni rendelt, 1990 utn haznk ltal is alrt nemzetkzi trvnyek szellemben zajlott le. – Dr. Kpr Sndor egykori csendrtiszt esetben a Buenos Aires-ben lv diplomatk segtettk a hazatrst, bntetlensget grve annak a szemlynek, akinek gyben mg vitz nagybnyai Horthy Mikls kormnyz jelentette ki 1943. oktber 11-n – megnyitva az jvidk-aktt – hogy „a legnagyobb mrtkben sajnlatos s megbocsthatatlan hatalmi tlkaps tetteseit meg kell bntetni”.


Eichmann-kommand s a Magyar Kirlyi Csendrsg

A mr emltett, napjainkban nemzetinek nevezett, jogvd szolglat aktivisti a dr. Kpr Sndor gyben szorgalmazott vizsglat megkezdse ta ktsgbe vonjk, hogy az egykori csendrparancsnok rszt vett volna a magyarorszgi zsidk deportlsban. Elbb arra hivatkoztak, hogy a Vezrkari Fnksg (VKF) Klnbrsga ltal 10 v szabadsgvesztsre tlt gyfelk 1943. december 14. s 1944. jnius 1. kztt nem lthatott el szolglatot a Csendrsg ktelkben… - ksbb a miskolci csendriskola parancsnoki tisztsgt lttk sszeegyeztethetetlennek azzal a deportlsi paranccsal, melyet Jaross Andor belgyminiszter juttatott el az orszg minden csendrkrzetbe.

Ha kizrlag csak a bizonytalan identits szolglat adataira s informciira alapozottan vizsglnnk az Argentnbl hazateleplt csendrtiszt mltjt, figyelmen kvl hagyva azt is, hogy a vdett szemly kptelen szmot adni a hbors vekben, majd az azt kvet 1945-1948 kztti tevkenysgrl, elkpzelhet: ugyanarra a kvetkeztetsre jutnnk, mint a jogvdk szolglatvezetje.

A helyzet azonban ennyire nem remnytelen.

– A trtnelmi tnyek, a tllk tanvallomsai, nem utolssorban pedig az irattri dokumentumok cfoljk dr. Kpr Sndor s a vdelmben csatasorba llt trtnszek, jogszok lltsait, mindenekeltt a zsidk 1944-es deportlsait illeten.

Mauthausenben lltottk ssze azt az 500-600 fs specilis egysget, amely a Birodalmi Biztonsgi Fhivatal (Reichssicherheitshauptamt – RSHA) terveinek megfelelen tevkenykedett 1944. mrcius 19. utn, Adolf Eichmann SS-alezredes irnytsa alatt. Az Eichmann-komand alvezrei kztt ott volt Dieter Wisliceny, aki 1942-ben a szlovk, 1943-ban a grg zsidk deportlst intzte, Theodor Dannecker, a francia, bolgr s olasz akcik vezetje, valamint Alois Brunner, az osztrk, cseh, francia s grg zsidk deportlja – ezek a specialistk, a Sondereinsatzkommando Eichmann (SEK) klntmny katoni a Magyar Kirlyi Csendrsg operatv egysgei mellett hivatalosan „tancsadknt” vgeztk munkjukat.

E ponton emlteni szksges a trgyalt csendrszzados mltjt vdelmez civil egyeslet, az NJA kt olyan lltst, melyeket a rendelkezsemre ll irattri dokumentumok cfolnak. Ezek egyike az a vlelem, hogy dr. Kpr Sndor nem vett rszt a zsidk s ms megsemmistsre sznt trsadalmi csoportok deportlsban… Kolozsvr utn, 1944. augusztus 1.-tl – amint az a cikksorozat korbbi fejezeteibl ismert – a Waffen-SS egysgei ltal megszllt Magyarorszgon az jvidki vrengzst kveten a lehet leghamarabb ismt szolglatba lltottk azokat a katona- s csendrtiszteket, akiknek lojalitsban a nmet vezets megbzott valamint jelents tapasztalatokkal rendelkeztek a tisztogats nemzetiszocialista gyakorlatt illeten. A debreceni, miskolci s a szolnoki csendrkerletek tevkenysgi krben az eddig minden felelssgre vonst elkerlt csendrszzados kt vrosban is tevlegesen vett rszt a deportlsokban.

Szolnokon a zsidk beszlltsra s a gyjttborok bels rizetre, ms gyjttbor-kzpontokhoz hasonlan e helyen is ms vrosbl iderendelt karhatalmat vettek ignybe – az orszgszerte alkalmazott gyakorlattl eltren azonban nem csendrszzadokat, hanem storaljajhelyi, miskolci s nagyvradi tanegysgeket, a csendriskolk hallgatit. Ez pedig a kikpzk (tbbek kztt a trgyalt iskolaparancsnok dr. Kpr) tudta nlkl nemigen trtnhetett meg. Ezek a tanegysgek a helybelieket rszben ismer helyi csendrkn is tltve, kmletlenl hajtottk vgre a feladatokat.

A miskolci s debreceni csendrkerlet tagjai kzpkori mdszerekkel igyekeztek rbrni a vrmegyei zsidsg vagyonos vagy annak vlt tagjait elrejtett rtkeik bevallsra. Tbbek kztt a fejjel lefel kikttt emberek meztelen talpt tttk. A „pnzverde” bevezetett szoksa a helyi sajt adatai szerint kzel ktmilli pengnyi rtkkel nvelte a „nemzeti vagyont” (tbbnyire a csendrk magnvagyont.) – Az elszenvedett gytrelmek s a kiltstalansg miatt ezekben a gyjttborokban is sokan nkezkkel vetettek vget letknek, jrszt mreggel, de volt akit a bejratokat rz npi nmet (Volksbund) vagy az ezekbl a krkbl verbuvlt Deutsche Miliz (DM) nkntesei lttek le.

Az NJA, nyilvnvalan a vdenck emlkirataira alapozottan, clzatosan emlegeti fel, hogy dr. Kpr Sndort s mg 10 csendrtisztet a magyarorszgi katonai brsg 1944. februr 18-n felmentette a Szegeden emelt vdak all. – Tnylegesen azonban az jvidki „hatalmi tlkapsok” eltltjeit nem mentette fel sem a VKF Klnbrsga, sem pedig Horthy Mikls kormnyz, hanem a nmet invzit kveten a Harmadik Birodalom vezeti, mindenekeltt Edmund Veesenmayer nagykvet, teljhatalm birodalmi megbzott kvetelte Horthy Miklstl, hogy az SS tbornokaiknt visszatrt ftiszteket s a szegedi perben eltlt honvd- s csendrtiszteket rszestse kegyelemben, lltsa vissza a szolglati viszonyukat…

- gy, 1944. mrcius 19. utn az rintettek februr 18-i dtummal mentesltek a Szegeden hozott tletek all. Szksges kihangslyozni azt is, hogy a csendrszzados szerinti „szolglatba visszahelyezs” jnius 1.-i dtumt semmilyen sszersg sem indokolta, a front kzeledett, s ha mr a kormnyz kegyelmi rendelett kzel fl vvel korbban kihirdettk – akkor mivel indokoltk volna (nmet megszlls s hatalmi viszonyok mellett!) a szolglat vgzst?

Hbors bnsk az llamszocializmus gpezetben

2006 augusztusban Gyurcsny Ferenc miniszterelnk az MSZP kzgazdasgi tagozatnak egyik lsn jelentette ki, hogy „jelenleg az itt maradt llamszocializmus leptse zajlik…” – A msodik vilghbort kvet llamszocialista politikrl, magrl a struktrrl beszlve nehz ugyan ltalnostani, de a gazdasgi helyzet, a trsadalmi morl s a cikksorozatunk tmjt kpez hbors bnsk megtlse az utbbi vtizedekben nem sokat vltozott.

Mg 1960-ban, Adolf Eichmann elfogsa s Izraelbe szlltsa utn, lt ssze az MSZMP Klgyi Bizottsga eredetileg azzal a cllal, hogy a „Mester”, a magyarorszgi zsidk deportlsa legfbb irnytjnak a kiadatst krjk az izraeli hatsgoktl. – A Klgyi Bizottsg mg a hatrozat megszvegezse eltt vlemnyezsre kldte el tervezetket a prtappartusnak, szemlyesen Kdr Jnos elvtrsnak. – Rszlet az MSZMP Klgyi Osztlya 127/SE/1960 szm „Szigoran titkos” minsts jegyzknyvbl:

Kdr Jnos: „Egyeztessnk a barti orszgokkal – ez helyes. Msik feladat, megfelel dokumentumok sszeszedse, bizonyos anyagok publiklsa. Az nem lesz clszer, hogy minden lap els ngy oldala ezzel legyen tele. Ezt nem kell csinlni. Utna az van, hogy Argentnval mit csinljunk?… Ez mrlegelend. Mrlegelend, hogy clszer-e vagy nem clszer. Ezt ersen mrlegelni kell, mert most gy vagyunk velk, hogy nagysokra elszntk magukat, hogy mozdonyokat vesznek tlnk. S ezzel a dologgal tl sokat foglalkozunk, akkor hbors bnst se kapunk, de mozdonyt se vesznek tlnk…”

1990 utn mr mozdony sem kellett a rehabilitlsokhoz. Az Antall- s a Boross-kormnyok szinte futszalagon gyrtottk a rehabilitlsi okmnyokat, nemcsak a mr ismertetett hbors bnsk, grf czegei Wass Albert s Kecsksi Tollas Tibor esetben, hanem konkrtan az jvidki tmeggyilkossgok napjaiban kompromittldott Kovcs Jen csendrszzados gyben is. Az 1993-ban leporolt fl vszzados iratok tanulmnyozst kveten a Legfelsbb Brsg 1994. prilis 18.-n hozott Bfv. X. 3130/1993/3. sz. tletben minden vd all felmentette a hbors bntettekrt – az jvidki „razzia” napjaiban elkvetett bncselekmnyekrt – eltlt s 1957-ig szabadsgvesztst szenvedett csendrtisztet, majd az tlet kzhezvtele utn azonos elbrls al esett, mint a demokratikus tevkenysgkrt eltlt, krptlsra rdemes nemzeti ellenllk. Kovcs Jen egykori csendrszzados 1994 tavaszn mr a rehabilitlt honvd- s rendrtisztek trsasgban, egyenruhban tiszteleghetett a rkoskeresztri temet 298-as parcelljban, a Nemzeti Pantheonban eltemetett – 1947-ben kivgzett – Lday Istvn csendrezredes srjnl…

Mirt ppen Argentnba?

2006. februr 13.-n Kulcsr Anna jsgrnak adott interjjban kt olyan kijelentse is elhangzik, melyek mindenkppen ktelyeket breszthetnek a tnyfeltrkban s az Olvaskban. – „Annak idejn (1944. december 2-n – a Szerk.) harcol csapatokkal mentem ki s fokozatosan vonultam vissza…” Ugyanebben az NJA-kzlemnyek kztt is olvashat beszlgetsben kzlte – ugyanarrl – hogy „Politikai okokbl hagytam el az orszgot.” A kt llts kzl az egyik nyilvnvalan nem helytll, klnsen akkor, ha egy mg korbbi nyilatkozatban azt olvashattuk: a miskolci csendriskola parancsnokaknt nem folytatott harci cselekmnyeket – mikor december 2-n szlelte a Waffen-SS egysgek visszavonulst, akkor parancsot s klnsebb elkszleteket mellzve a tanszzad egy rszvel elbb a mai Szlovkia terletre vonult, majd Ausztriba, mindvgig kvetve a visszavonul nmet csapatokat. Helytllsrl, fegyelemrl, honvdelemrl vagy katonai-csendrsgi fegyelemrl egyetlen mondatot sem olvashatunk az emlkirataiban. Termszetesen voltak olyanok, nem is kevesen, akik 1945 s 1948 kztt politikai okokbl hagytk el az orszgot a vilghbor befejezse utn vagy a szovjet megszlls, a nekik nem tetsz politikai berendezkeds miatt – de elmeneklni leginkbb azoknak volt ajnlatos, akik megtorlstl tarthattak. Ilyenek voltak a hungarista llam vezeti, a nemzetiszocializmus elktelezettjei s a hbors bnsk. Ez utbbiak tvoli kontinenseken – tbbnyire lnven – tarts hontalansgra rendezkedtek be. Az „Argentin Katolikus Egyhz segtsgvel” illetve a „Nemzetkzi Vrskereszt tjn 1948-ban” ellentmondsai ugyanebbe a sorba tartoznak…

Az jvidki vrengzsnek, melyben dr. Kpr Sndor tevkeny rszvtele vitathatatlan, annak idejn igen komoly viszhangja volt a hborban ll Eurpban is. Bajcsy-Zsilinszky Endre mr az 1943-ban ismertetett memorandumban figyelmeztette az Orszggylst s az orszg vezetit, hogy a dlvidki magyarsg iszony rat fizethet az jvidki esemnyek ki nem vizsglsa miatt – tbbek kztt ennek tudhat be Horthy Mikls dntse, melyben ktelezte Szombathelyi Ferencet a bnteteljrs lefolytatsra. (Az mr egy kln fejezet trgyt kpezn, hogy a kormnyz azt a katonai vezett – a VKF els embert – bzta meg a feladattal, aki maga is felels volt az ott trtntekrt, ti. utastotta „razzira” az odaveznyelt honvd-, csendr- s folyamrsg-egysgeket.) – Az „iszony rat” a dlvidki magyarsg mr 1944 vgn, 1945 elejn megfizette: Kpr Sndornak s trsainak tudhat be egyrtelmen, s annak hogy a hbors bnsket nem vontk felelsgre – a partiznok, s a jugoszlv politikai vezets az jvidki ldozatok szmt tzszeresen meghalad bntethadjratba kezdett, egsz falvakat, nagyobb kzsgeket trltek le a trkprl, magyar nemzetisg lakikkal egyetemben.

1946. prilis 30-n vglegestettk a magyarorszgi hbors bnsk nvsort, amelyben 31 csendrtiszt neve szerepelt – az sszes hbors bns (618 f) 5 szzalka. A felelssgre vons szempontjai a kvetkezk voltak: 1./ rszvtel a csendrsg „nyilastsa” utni utdszervezetekben
2,/ az jvidki kegyetlenkedsekben rszt vettek kategrija
3./ a zsid lakossg deportlsban aktivitst mutatk.
1945 utn ezek kzl sszesen 320 szemlyt vontak felelssgre. - Ksbb, 1956 s 1961 kztt, e krben sszesen 140 tlet szletett Magyarorszgon az egykori csendrk ellen. – A Nyugat-Eurpba, Ausztrliba, szak- s Dl-Amerikba meneklt szemlyek kivontk magukat a hbors bnssgket vizsglk hatkrbl (egyttal a nemzetkzi trvnyek hatlya all is!) – majd 1990-et kveten Magyarorszgra teleplve azt a lehetsget is kizrtk, hogy a demokratikus orszgok valamelyike alkalmazza velk szemben a hbors bnket szankcionlni rendel nemzetkzi trvnyek valamelyikt.

Az argentnai emigrcirl, mint a hbors bnsknek menedket, trvnyen kivlisget biztost exiliumrl, kln is kell szlni. A „Nemzetkzi Vrskeresztre” vagy az „Argentn Katolikus Egyhzra” hivatkozs tbbnyire a nmet titkosszervezet, az ODESSA s a Henney-Nyisztor-Tarni ltal ltrehozott nyilas HMH menttevkenysgt takarja. – Otto Skorzeny, Alfred Naujocks, Richard Gehlen, Robert (Rodolfo) Freude, Hans-Ulrich Rudel, Alois Brunner, Antonio Caggiano, Emil Dewoitine s Franz Stangl voltak a legismertebbjei az Argentnba trtn kimentseknek – de a Vatiknban, Svjcban, Nyugat-Nmetorszgban, Olaszorszgban, Paraguay-ban s Chilben (minimlis mrtkben mg Szriban is) tevkenykedett katolikus egyhz vezeti komoly segtsget nyjtottak a horvt, magyar, belga, nmet, osztrk nemzetiszocialistk mentsben. Az termszetesen nem llthat teljes bizonyossggal, hogy a zsidktl elrabolt vagyonok rszt kpeztk-e ezeknek a titkosszervezeteknek – vagy egyenesen a kimentett szemlyek magnvagyonnak – de ismerve a msodik vilghbor alatti tevkenysgket, lve a gyanperrel, az ellenkezje sem zrhat ki.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2026. Janur
HKSCPSV
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!