Sikeres gondolattvitelt hajtottak vgre a Kaliforniai Egyetem kutati
MTI 2013.10.19. 08:44
A Kaliforniai Egyetem kutatinak elsknt sikerlt elektronikus tetovls segtsgvel, gondolattal irnytani egy okostelefont, s megoldottk a gondolattvitelt is. A teleptia s a telekinzis mr nem paranormlis fogalmak, hanem technolgiai megoldsok. A csuklra helyezett, szinte lthatatlan elektronikus tetovls segtsgvel, gondolattal irnytottak okostelefont a San Diego-i Kalifornia Egyetem kutati. A kutatk ksrletkben SMS-t kldtek, csupn gondolataik segtsgvel.
Az agyhullmokat a homlokra helyezett elektronikus tetovls fogta fel, s rtelmezte, majd egy vezetk nlkli jelad tovbbtotta a jelet az okostelefonra, amely elkldte az zenetet – szmolt be rla a celon.hu.
Noha a gondolattvitel s a trgyak mozgatsa sokig csak a tudomnyos-fantasztikus irodalom elkpzelse volt, ma mr valsg. Az elmlt vekben szmos olyan agyi implanttumot fejlesztettek ki, amely segtsgvel gpeket vagy mvgtagokat lehetett irnytani.
Az agyi implanttumok elhelyezse azonban nagyon komoly sebszeti beavatkozst ignyelt, ennek kikszblsre tallt megoldst Todd Coleman s csapata az elektronikus tetovlssal.
Az elektronikus tetovls veszi az agyhullmokat
Az elektronikus tetovls az emberi hajszlnl alig vastagabb, 100 mikromteres, manyagbl kszlt ramkr, amit, mint egy matrict, a brre kell ragasztani. A tetovls rendkvl rugalmas, nyjthat, hajlthat s gyrhet is, gy nem srl az ember brn sem, s brmikor eltvolthat. Mivel szinte lthatatlan, brhol s brmikor hasznlhat.
Az elektronikus tetovls a homlokra helyezve kpes regisztrlni az agyhullmok elektronikus jeleit. A tetovlshoz egy mini jelad s egy napelem is kapcsolhat, gy az ramellts s a vezetk nlkli jelads is megoldott.
Todd Coleman, a biotechnika professzora korbban drnokat, vezet nlkli replgpek irnytst valstott meg sikeresen nkntesek homlokra helyezett elektrdkkal. Ezekre az eredmnyekre alapoztk mostani ksrletket, amikor is az elektrdkat mr az elektronikus tetovls helyettestette.
Gondolattvitel, technikai megoldssal
Ezzel a technikval nem csak a gpek irnytsa vlik lehetsgess, hanem a gondolattvitel is megvalsthat. Ennek alapja, hogy mikzben szavakat formlunk gondolatban, kzben a torkunkon lv izmok automatikusan mozognak. Ez a jelensg a szubvokalizci. A torokra helyezett elektronikus tetovls kpes ezeket a mikromret izommozgsokat rzkelni s rtelmezni. Coleman s csapata ezt a jelensget hasznlta ki, hogy a kigondolt szavakat beszdd alaktsa az Apple, Siri beszdfelismer alkalmazsnak segtsgvel.
Coleman szerint: „Ma mr megoldhat, hogy gy beszljnk egy ismersnkkel okostelefonunk segtsgvel, hogy kzben nem mondjuk ki a szavakat, csak kigondoljuk ket.”
A gpek gondolattal trtn irnytsa nem teljesen j, de a Kaliforniai Egyetem kutati az elektronikus tetovls segtsgvel rendkvl olcsv s knnyen alkalmazhatv tettk azt. Br Coleman szerint az agyi implanttumok egyelre mg hatkonyabbak a gondolatok rtelmezsben, Miguel Nicolelis, a Duke Egyetem ideggygysz professzora szerint a jv az elektronikus tetovlsok, mert azok sokkal knnyebben kezelhetek. A kutatsok tvlatai risiak, a technolgia segtsgvel megvalstott teleptia s telekinzis mindennapjaink rszv vlhatnak a kzeljvben.
___________________________________________________________________________
Veszlyes vizekre evezett a tudomny.Mindez nemcsak hovdelemben hasznlhat fel, de a terrorizmusban is.Manipullni lehet vele msok gondolkodst is.Kivl hazugsgvizsglatra is, s sorolhatnk.
|