Flskett riadt adtak ki - Gyorsan kell reaglni a kormnyoknak
Szentendrei Lajos - vilag@hetivalasz.hu 2013.10.14. 13:05
Haldokolnak az cenjaink? Nyamvadt llapotban lubickolnak cenjaink, illetve, nem is lubickolnak, hanem darvadozva verdesik hullmaikat, s oly' rossz llapotban vannak, hogy nemsokra el is pusztulhatnak. Legalbbis erre figyelmeztet az cenok llapotnak Nemzetkzi Programja (az IPSO) nev nemzetkzi szervezet, amely oktber elejn Oslban tette kzz jabb elemzst. (Az IPSO-t egybknt karitatv alaptvnyok hvtk letre.)
A vilg cenjait, amelyek megvtak bennnket a klmavltozs legrosszabb hatsaitl, most nagyobb veszly fenyegeti, mint a szakrtk azt korbban feltteleztk, st, az elmlt hromszzmilli (!) vben taln most vannak a legrosszabb, lvilguk teljes kipusztulst fenyeget llapotban - llaptja meg a tanulmny. Ennek okt a lgkr ltalnos felmelegedse mellett a savasodsban, az oxign szintjnek cskkensben, a krnyezetszennyezsben, s nem utolssorban a tlhalszsban jelli meg. Ezeknek a rombol hatsoknak az egyttese hallos kevercset ad: a tengeri let alapvet fajtinak kipusztulsa elkerlhetetlennek ltszik. gy pldul koralltelepek tnhetnek el, rkok, osztrigk, planktonok s halfajtk vlhatnak a mlt emlkeiv.
„A Fld ismert trtnetben plda nlkli az a savasods, amelynek most vagyunk tani. A tengeri koszisztma teljes talakulsnak ismeretlen terletre lpnk, s l szervezeteket tesznk ki elviselhetetlen evolcis nyomsnak. A Fld trtnetnek kvetkez tmeges pusztulsa-kihalsa mr el is kezddtt" - olvashat a tanulmnyban.
Alex Rogers, az Oxford Egyetem biolgus-professzora, az IPSO tudomnyos igazgatja, a tanulmny megjelense utn a brit The Guardian cm lapnak gy fogalmazott: „Az cenok egszsge sokkal gyorsabban hanyatlik, mint korbban gondoltuk. Nagyobb mrtk s gyorsabban lezajl vltozsnak nznk elbe, s a kvetkezmnyeit is sokkal elbb megtapasztalhatjuk, mint szmtottunk r. S ennek a helyzetnek mindenkit aggasztania, mghozz nagyon aggasztania kellene, hiszen mindenkit rint majd, hogy az cenok fldi letet fenntart kpessge megvltozik".
A tudsok „hallos hrmasrl" beszlnek: a felmelegeds, amely jrszt az veghzi hatst kivlt gzoknak tudhat be, a mtrgyk s tiszttatlan szennyvizek cenba ramlsa, amely algsodst s ezzel az cenok oxignszintjnek alapos cskkenst okozza, valamint a savasods egyttesen teszi tnkre az cenokat. S mindezt „csak" kiegszti pldul a tlhalszs... Mindennek a hatsai a vilgcenokon mindentt rezhetk.
Hasonl helyzet tventmilli vvel ezeltt, a fldtrtneti jkorban fordult el: az akkori intenzv felmelegedst nevezik Paleocn-Eocn Termlis (hmrskleti) Maximumnak, s akkor bolygnkat valsgos klma-katasztrfa sjtotta. llatfajok haltak ki, s kipusztult az cenok lvilgnak nagy rsze is. Csakhogy Alex Rogers professzor szerint a vltozsok mostani teme jval gyorsabb, s pldul az cenok oxignszintje 2100-ra alig ht szzalkosra zuhan!
Jane Lubchenco tengerbiolgus, az amerikai Orszgos Oceanolgiai s Atmoszfrakutat Hivatal korbbi igazgatja szerint egyes osztriga-telepeken mr rzkelhet a pusztuls; ahol ersebb a tengervz savasodsa, pldul az Egyeslt llamok nyugati partjainl, ott az osztrigk nem fejldnek ki rendesen. Trevor Manuel, a dl-afrikai kormny gazdasgi minisztere - aki egyttal a kormnyokat tancsokkal ellt Globlis cen Bizottsg trselnke is - a mostani jelentst flsikett riadnak nevezte, s hozztette: a kormnyoknak gyorsan kell reaglniuk, gy, mint amikor nemzetbiztonsgi fenyegetsek esetben lpnek. Hossz tvon ugyanis - lltja a dl-afrikai politikus - az cenok pusztulsnak nemzetbiztonsgi kvetkezmnyei (is) lesznek.
Az IPSO tudsai a vilg mintegy ktszz kormnyhoz intztek felhvst: 2015-ig dolgozzanak ki tervet, amelynek segtsgvel elrhetik, hogy a vilg tlaghmrsklete venknt kevesebb, mint csupn kt Celsius fokkal emelkedjk! s emellett persze tegyenek meg mindent, pldul, a szndioxid-koncentrci cskkentsre, vagy a tlhalszs visszaszortsra (ebben egybknt a komoly halszati iparral rendelkez orszgok csaknem ktharmada ludas). A vilgcenok halllomnynak legalbb hetven szzalka „tlhalszott", de a tudsok szerint elegend lenne tbb ellenrzsi jogot adni a helyi kzssgeknek, s ez mris sokat segtene a jelenleg siralmas helyzeten. Tengeri termszetvdelmi terleteket kellene kialaktani, s az cenok jobb, hatkonyabb ellenrzsre lenne szksg, ehhez viszont az egyes orszgok nemzeti hatrait meghalad (s persze megfelel jogokkal felruhzott) szervezetre lenne szksg.
„Az embereknek nem sok fogalmuk van arrl, hogy milyen alapvet szerepet is jtszanak az cenok a Fld koszisztmjban. Fito-planktonok (szemmel nem is lthat autotrf llnyek) lltjk el a lgkr oxignjnek negyven szzalkt, pldul, s minden let kilencven szzalka az cenokban van, az cenokbl ered. S mi, radsul, a vilg e legnagyobb koszisztmjnak egyes biokmiai folyamatait mg alig ismerjk" - fogalmazott a jelents kzzttele utn Alex Rogers professzor. Aki fontosnak tartotta azt is kzlni, hogy azrt nem az ENSZ keretei kztt vgeztk tnyfeltr kutatsaikat, mert mindenkppen olyan tanulmnyt akartak sszelltani, amely politikai befolystl teljesen fggetlen.
|