Megdlhet a fizika egyik alaptrvnye a CERN kutati szerint
Szerz: hvg.hu 2011.09.22. 23:52
Az Eurpai Rszecskefizikai Laboratrium (CERN) kutati olyan szubatomikus rszecskkre bukkantak, amelyek a fnysebessgnl is gyorsabban mozognak - jelentette az AP hrgynksg. A tudsok most fggetlen forrsokkal is meg szeretnk ersteni mrseik eredmnyt. Ha valban jl szmoltak, ez a felfedezs alapjban vltoztathatja meg a fizika egyik alaptrvnyt.
Elvileg semmi sem mozoghat gyorsabban, mint a fny, de a CERN kutati szerint erre mgis kpesek lehetnek a neutrnk, amelyek egy mrs sorn tlptk a msodpercenknti 299 792 kilomteres sebessget - kzlte az AP.
Ezt egy olyan neutrnsugrban szleltk, amelyet a CERN genfi kzpontjbl bocstottak ki egy 730 kilomteres tvolsgban mkd msik laborba, Olaszorszgban. A neutrnk a mrsek szerint 60 nanoszekundummal gyorsabban mozogtak, mint a fny. A mrsek sorn a CERN-nl 10 nanoszekundumos hibahatrral dolgoztak.
A meglepett kutatk - akik hnapokat tltttek azzal, hogy jra s jra ellenriztk sajt adataikat - most ms, fggetlen forrsokkal is szeretnk megersteni az eredmnyeket Japnban s az USA-ban, illetve megprblnak egyszerbb magyarzatot tallni az szlelt sebessgre.
A CERN szakemberei nagyon vatosan kezelik a mrsi eredmnyeket, esetleges risi jelentsgk miatt. "Ez annyira szenzcis felfedezs lenne, hogy az embernek vgletesen vatosan kell bnnia vele" - mondta a hrgynksg szerint John Ellis, a CERN egyik tudsa, aki nem vett rszt a neutrnksrletben.
Chicagban mr 2007-ben mrtek hasonl jelensget
Az amerikai atomfizikai kutatkzpontban, a chicagi Fermilabben nagy meglepetssel vettk tudomsul a hrt. Mint elmondtk, elfogadjk a CERN kutatinak felkrst, s azonnal megkezdik az eurpai ksrlet ellenrzst, a mrsi eredmnyek igazolst, verifiklst. „Ez sokk” - mondta a Fermilab vezet elmleti fizikusa, Stephen Parke az AP hrgynksgnek. (Parke nem vett rszt az eurpai ksrletben.) „Ha ez igaz, akkor az ktsgtelenl problmkat fog okozni neknk” - tette hozz.
A chicagi kutatcsoport egybknt 2007-ben produklt hasonl eredmnyeket, miszerint fnysebessgnl gyorsabb rszecskket szleltek, de akkor a hibahatr tl nagy volt, s nem tudtk igazolni ezeket a mrsi eredmnyeket - jegyzi meg a hrgynksg.
Ugyanakkor a Marylandi Egyetem kutatja, Drew Baden szintn az AP-nek nyilatkozva azt mondta: a CERN eredmnyei olyanok, mint egy „repl sznyeg”, tl fantasztikusak ahhoz, hogy hinni lehessen bennk
|