Dvid-csillag s sarl-kalapcs
posztinfo.hu - Gyni Gbor 2008.07.22. 20:51
A Rzeczpospolita elssorban a zsidk s a kommunizmus viszonyrl krdezte Lustigert.
Lustiger elmondta, a forradalmat (az 1917-es orosz forradalomrl van sz) professzionlisok csinltk, ezeket az embereket nem rdekelte a zsidkrds, tbbsgk elszakadt a hagyomnyos zsid kzssgtl, nem is beszltek jiddisl. Tbbsgben jlszitult csaldokbl szlettek, m szrmazsuk miatt nem futhattak be nagy karriert, ezrt a legutpisztikusabbnak tn bolsevizmust tmogattk. Nem szabad megfeledkezni arrl sem, ms prtokban mg tbb zsid volt, mint a bolsevikok kztt. A „zsid bolsevizmus” fogalmt az antiszemitk talltk ki. A zsid tmegek csak a polgrhbor idejn kezdtk el tmogatni a vrsket, tekintettel a fehrek ltal elkvetett zsidpogromokra.
Lustiger elmondta, hogy a bolsevikok kztt valban nagy volt a zsidk arnya, m tekintetbe kell venni azt is, hogy a cri Oroszorszgban a lakossg tbb mint 80 %-a falusi volt, mg a zsidk kztt jval tbb vrosi volt, radsul kpzettebbek voltak az tlagnl. A Petrogrdi Forradalmi Vdelmi Tancs t tagjbl hrman (Urickij, Goldstein, Drabkin) zsidk voltak. Igaz, Urickijt, aki „Caligula cinizmust egyestette Marat fanatizmusval” egy szintn zsid eszer, Kannegisser lte meg.
A Rzeczpospolita jsgrja, Krzysztof Maslon egy krdsben megjegyezte, „mlt bnei miatt nagy felelssg nyugszik a szolglatokban szolglt zsidk lelkn.” Lustiger ennek kapcsn emlkeztette, hogy a szovjet titkosszolglati rendszer megalaptja s els mkdtetje, Feliksz Dzerdzsinszkij, ez a „nagy gyilkos” lengyel volt.
Lustiger nevezett knyve az 1942-ben Szovjetuniban alaptott Zsid Antifasiszta Bizottsgrl (ZSAB) szl, amelynek 15 vezetjbl 13-at hallra tlt a sztlini hatalom 1945 utn. A ZSAB ellen felhozott vdak egytl egyig koholtak voltak, mg a legfontosabb vd is, miszerint a zsidk a Krmben akarnak ltrehozni egy zsid kztrsasgot, holott a ’20-as vekben Sztlin is tmogatta, hogy a Krmben hozzanak ltre egy zsid kzigazgatsi egysget. Ehelyett a tvolkeleti Birobidzsnban hoztk ltre, ahol a zsidk arnya soha nem haladta meg a 15 %-ot. Kzben a szovjet sajt arrl zengett, hogy a zsidk Birobidzsnban diszntenysztssel foglalkoznak...1937-ben, a Nagy Terror idejn szinte a teljes birobidzsni vezetst likvidltk. Ugyanakkor nem igazak azok az rteslsek, miszerint Sztlin az 1952-es antiszemita kampny sorn Keletre akarta volna deportlni a zsidkat.
Vgl, ami a kommunizmus s a ncizmus zsidpolitikja kztti „egyenlsget” illeti, ezt elutastotta Lustiger. Mert lehet, hogy a szovjethatalom zsidkat (is) lt, de lnyegesen tbbet mentett meg a pusztulstl. A Vrs Hadsereg soraiban mintegy flmilli zsid harcolt, mondja bszkesggel Lustiger.
|