mmp2006szm
Tartalom
 
Men
 
Kapcsolatok
 
Nemzetkzi
 
Hrek6
 
hrek6

Teszt hr

 
Antifasiszta-vfordulk
Antifasiszta-vfordulk : ROZSNYAI ERVIN :A Horthy-rendszer jellegrõl.

ROZSNYAI ERVIN :A Horthy-rendszer jellegrõl.

Rozsnyai Ervin  2008.03.16. 19:13

Mi a fasizmus?* Mussolini rendszere maga keresztelte el magt fasizmusnak, Hitler a fasizmus mintapldnya, hinytalan "ideltpusa" volt. A Horthy-korszakot nemegyszer minstik "fasisztoidnak" (a fasizmussal nem azonos, arra csupn "hasonlt" alakzatnak), vagy ppensggel a "konzervatv" jelzvel illetik (ami nem hatrolja el, mondjuk, az angol konzervatvok - Churchill, Eden vagy Thatcher asszony - kormnyzstl). Vajon rszolgltak-e Horthyk ennyi gyengdsgre?

    A Horthy-rendszer valban eltrt bizonyos sajtossgaiban a fasizmus "klasszikus", nmet s olasz formjtl: nem tmaszkodott tmegprtra s tmegmozgalomra - sem a hatalom megszerzsben, sem ksbb -, s mindvgig megtartotta a parlamentet, st a nmet megszllsig a polgri ellenzk mellett a szocildemokrata prtnak s a szakszervezeteknek is leglis mkdst engedlyezett. ltalban emiatt szoktk mentesteni a "fasiszta" minststl. Krds, mennyiben rintik az emltett sajtossgok a fasizmus lnyegt, s egyltaln, mi a fasizmus lnyege.


    Kezdjk taln azzal, hogy mi nem a lnyege, mi nem klnbzteti meg trtnelmileg ms rendszerektl. A zsidldzs br lnyeges ismrve a ncizmusnak, nem tartozik a fasizmus lnyeghez ltalban, jllehet a nci rendszer a fasizmus legkiteljesltebb formja volt - nem tartozik hozz, mert egyrszt nem minden fasizmus ldzi, vagy legalbbis nem minden fejldsi szakaszban ldzi a zsidkat (az olasz fasizmus csak akkor kezdte ezt, amikor Mussolini mr kzvetlenl Hitler "vdnksge" alatt llt); msrszt a zsidk ldzst helyettestheti (vagy kiegsztheti) az arabok (pldul a zsid fasisztk rszrl), a feketk, a cignyok stb.; vgl, a trtnelemnek nem volt olyan korszaka, amikor a zsidkat ne ldztk volna, az asszr s a babilniai, az egyiptomi s a rmai birodalomtl a gettst kzpkoron, a spanyol s portugl inkvizcin, az orosz feketeszzas pogromokon keresztl egszen a legmodernebb (?) korig. Az antiszemitizmus teht, noha bizonyos fasizmusokra jellemz, s ms ismervekkel sszefondva felttlenl a fasizmus megnyilvnulsa, nmagban vve nem tekinthet a fasizmus jellemzjnek.
    A zsidldzsnl ltalnosabb ismrv a militarizmus: ez valban lnyegi vons, fasizmus nincsen nlkle. De ami egy jelensg lnyeghez tartozik az nem mindig tartozik ennek a jelensgnek a megklnbztet jegyeihez - tgabb is lehet az utbbiaknl. A hdt militarizmus a legklnflbb uralmi rendszerek lnyeges vonsa volt: a rabszolgatart rmai imprium, a feudlis oszmn birodalom, a polgri eszmknek Eurpa-szerte karddal utat vg napleoni csszrsg - teht egyikket sem klnbzteti meg sem egymstl, sem a fasizmustl. Vagy: lnyeges vonsa a fasizmusnak a terrorista diktatra - de a legknyrtelenebb diktatrt gyakorl egyiptomi fra sem sorolhat a fasisztkhoz, s Cromwell sem, noha terrorista diktatrval tiporta el az rek s a sktok nemzeti ellenllst, Angliban pedig a levellerek s a diggerek forradalmi mozgalmait; radsul a npi forradalmi mozgalmaknak ez az eltiprja trtnelmileg halad, forradalmi szerepet jtszott, ami a fasizmusrl ppensggel nem mondhat el.


    Ahogy a fasizmus egyik-msik sajtossga jelen lehet klnfle uralmi rendszerekben anlkl, hogy ezek emiatt fasisztnak minslhetnnek, ppgy a fasizmus magba foglalhatja tle eltr vagy vele ellenttes politikai berendezkedsek elemeit anlkl, hogy minsgt elvesztve, megsznne fasizmusnak lenni. Ilyen elem a koalcis kormnyzs, a tbbprtrendszer, a parlament. Mussolini els kormnynak - mint tudjuk - csupn ngy fasiszta minisztere volt tz nem-fasiszta mellett, s a kijellt kormnyf eredetileg kt szakszervezeti vezetnek is trct knlt. Mkdtt a parlament, npes ellenzkkel, szmszeren ers szocialista s kisebb, de nem jelentktelen kommunista kpviselcsoporttal. Kiderlt azonban, hogy a rendszer termszett nem a parlament fennllsa s a prtok kpviseleti arnya hatrozza meg, hanem a valsgos erviszony, amelynek dnt mozzanata a szervezettsg s a cltudatos cselekvs. A fegyveres fasiszta terrorakcik - megtoldva a 100 milli dollros stabilizcis klcsnnel, amelyet az amerikai Morgan-bankhz a Matteotti-vlsg alatt nyjtott Mussolininak - hatkonyabbak voltak, mint a parlamenti ellenzk tbbsgnek erklcsprdikcii s szemrehny hivatkozsai az alkotmnyossgra; egybknt is, a rszint fasiszta, rszint megflemltett parlamenti tbbsg maga szavazta meg alkotmnyosan s demokratikusan a parlament trvnyes megbntst. Br a fasisztknak eleinte tartaniuk kellett mind a baloldali prtoktl, mind a keresztnydemokrata irnyzat Npprttl, amely mgtt tmegesen sorakozott fel a nagybirtokellenes parasztsg, lnyegileg mgis kezdettl fogva irnyt tudtak szabni a dolgok menetnek (fknt az ellenlls gyatrasga miatt). Ez a hatalom teht kezdettl fogva fasiszta volt (nem "fasisztoid" vagy valami effle), amin az sem vltoztat, hogy a teljes, totlis fasizmus megvalstshoz bizonyos idre volt szksge. A hitleri rendszerre nagyjbl ugyanez vonatkozik, br sokkal rvidebb id alatt taposott utat magnak a totlis fasizmushoz, mint olasz megfelelje. Hitler alkotmnyos parlamenti vlasztssal - mondhatni "demokratikusan" - jutott hatalomra, s elszr szintn koalcis kormnyt alaktott, nem kergette szt azonnal a parlamentet, a prtokat, a szakszervezeteket; kormnyzsa ennek ellenre az els pillanattl fasiszta volt, a hatalmat a fasizmus jellegzetes mdszereivel gyakorolta. Mit akarunk ezzel mondani? Azt, hogy a tbbprti parlament lte, a szocildemokrata prt s a szakszervezetek legalitsa nem zrja ki a rendszer fasiszta jellegt, gy nmagban vve arra sem hasznlhat fel bizonytkul, hogy a Horthy-rendszer ne lett volna fasiszta.


    Ellene szlhat ennek az rvelsnek, hogy Horthy idejn mindvgig ltezett a parlament, s majdnem vgig a szocildemokrata prt - nem gy mint az olasz s a nmet fasizmusban. m ez az ellenvets ppen a trtnelmi klnbsg miatt nem tall clba. Amikor Mussolini s Hitler - ellenforradalmi tmegmozgalmaktl tmogatva - elfoglaltk a kormnyfi posztot, Olaszorszgban mg nem apadtak el, Nmetorszgban pedig nvekedben voltak a forradalmi energik; Horthy ezzel szemben egy levert forradalom utn lovagolt be a hatalomba, s nem fanatizlt tmegek htn, hanem a romn fegyverek s az antant-misszik segtsgvel. Magyarorszgon az antant mr Horthy jvetele eltt megtrte a baloldalt (leverte a Vrs Hadsereget), s a szocildemokratk nemhogy komoly veszlyt nem jelentettek az j rendszer szmra, mint az olaszoknl vagy a nmeteknl, de k maguk ajnlottk fel "krges kezket" az ellenforradalomnak; Horthyk pedig ingatag helyzetkben sem ket nem nlklzhettk, sem az antant ltal megkvetelt parlamentris politikai homlokzatot. Rendszerk konszolidlshoz teht ppoly szksges volt a parlament s a szocildemokrata prt fenntartsa, mint az olasz s a nmet fasizmus konszolidlshoz e kt intzmny felszmolsa. A mi krdsnk szempontjbl azonban nem is az a dnt, hogy lteznek-e ezek az intzmnyek vagy sem, hanem az, hogy ltezsk esetn befolysoljk-e a rendszer lnyegt.


A parlamentrl a magyar kirlyprti ellenzki vezetje, Payr Hug, tallan rta 1938. oktber vgn Horthyhoz intzett beadvnyban: "Nem a npnek van r szksge, hanem a hatalmon levknek. Mert a parlament legbiztosabb levezet csatornja a tmegindulatoknak. Ha nagy a feszltsg, egy kormnyvltozs, ha mg nagyobb: j vlaszts mindig enyhti a helyzetet, s egy idre j etapot, nyugalmi llapotot teremt. Ha ez nincs meg, a feszltsg a hatalmon levk alatt robban, s nyomban jr a forradalom."1 Payr az ismert szoks szerint egy kalap al veszi a proletrforradalmat s Szlasi "forradalmt" - itt elssorban az utbbira gondol -, de abban ktsgkvl igaza van, hogy a parlament biztonsgi szelepl szolgl a fennll rend szmra; ellenkez esetben sztkergetik. A magyar parlament mg a kormnyvltozsokban sem tlttt be rdemleges szerepet: negyedszzados trtnetben egyetlen egyszer fordult el (1938. november 23-n), hogy leszavaztk a kormnyt (a Bethlen Istvn krl csoportosult kpviselk Imrdy Blt), Horthy azonban nem fogadta el a miniszterelnk lemondst, s Imrdy mindaddig hivatalban maradt, amg ellenfelei be nem bizonytottk, hogy egyik ddapja zsid volt - ez tbbet nyomott a latban, mint a parlamenti szavazs. (A mindenkori kormnyf szemlyrl ltalban a sznfalak mgtt, kamarilla-trgyalsokon hatroztak.)


    A szocildemokratkkal kttt megegyezs ppgy a rendszert erstette, mint a parlamenti forma. Peyer Krolyk klfldi sszekttetsei megknnytettk az ellensges nemzetkzi hangulat lecsillaptst, a Horthyk szmra ltfontossg stabilizcis klcsn felvtelt; a munkssg kzbentartshoz is clszernek ltszott, ha a terror kiegsztsl a kormnyzat betagolja a szocildemokrata prtot s a szakszervezeteket az ellenforradalmi struktrba. Szmolni kellett persze azzal, hogy az SZDP radiklis vagy ppen kommunista elemek leglis fedezkv vlik. Az id azonban megmutatta, hogy ebbl a kompromisszumbl a hatalom birtokosai hztk a legnagyobb hasznot. Az 1922-es vlasztsok utn, ahol a szocildemokratk Horthy-korszakbeli szereplsk legkimagaslbb eredmnyt rtk el, 25 mandtumukkal jval kisebb frakcit alkottak a parlamentben, mint az olasz szocialistk Mussolini alatt, a ksbbi vlasztsokon pedig mandtumaik amgy sem nagy szmt a kormnyzat mdszeresen leapasztotta. De a munkssg leszerelshez s a rendszerbe val integrlshoz legjobb tudsuk szerint hozzjrultak - tbb-kevsb helyettestve ily mdon a korporcikat, az osztlyegyttmkds jellegzetesen fasiszta szerveit, amelyek Magyarorszgon nem vertek gykeret -, s a fld al knyszertett kommunistk feldertsben is kezre jtszottak Horthyknak. Mindez jlag megersti feltevsnket: annak eldntshez, hogy a Horthy-rendszer fasiszta volt-e, vagy csupn "fasisztoid", netn "konzervatv", nem a parlament, az SZDP s a szakszervezet ltezsbl, hanem a fasizmus lnyegbl kell kiindulnunk.


    Ha a fasizmust lnyege szerint akarjuk jellemezni, meg kell jellnnk trtnelmi helyt, alapvet funkciit, eszkzeit s mdszereit. Els megkzeltsben s jrszt a korbbi fejtegetsek sszefoglalsaknt azt mondhatjuk, hogy a fasizmus - ellenprjhoz a New Dealhez hasonlan - az imperializmus llammonopolista szakaszban, a kapitalizmus ltalnos vlsgbl bontakozik ki, rendszerint olyankor, amikor ezt a tarts, visszafordthatatlan folyamatot elmlyti a ciklikus (idleges) gazdasgi vlsg vagy pangs. A fasizmus s a New Deal kzs funkcija volt, hogy elhrtsk a forradalmi veszlyt, llami beavatkozssal visszaramoltassk a "fls" tkket a termelsbe, bvtsk a tke elgtelen piacait, biztostsk a zavartalan felhalmozshoz szksges profitrta gazdasgi s politikai feltteleit.


    A New Deal szlhazja, az Egyeslt llamok a polgri fejlds minden feudlis ktttsgtl mentes "idltpusa" volt, hatalmas erforrsok, piacok s vilggazdasgi hadllsok birtokosa, amely sikeres vilghbors rszvtelvel a tks llamok lre ugrott.  Az els fasizmusok ezzel szemben olyan orszgokban kerekedtek fell, ahol a finnctke egytt uralkodott a feudlis maradvnyokat tbb-kevsb konzervl nagybirtokkal, s a bels piac bvlst fkeztk az elavult agrrviszonyok. gy a New Deal egyik alapmdszere, a tmegek vsrlerejnek llami jraelosztssal s politikai engedmnyekkel val jelents feljavtsa, szba sem jhetett. A krdses orszgok egybknt sem rendelkeztek a New Dealhez szksges erforrsokkal: vagy vesztesei voltak a hbornak, s rtkes terletekrl kellett lemondaniuk, vagy gyztes ltkre nem kaptk meg azt, amit remltek. Ezek a "kisemmizett" orszgok nem tudtk vlsgukat a parlamenti demokrcia s liberalizmus hagyomnyos kereteiben megoldani. Ilyen helyzetben, mintegy vgszksgben folyamodtak fels osztlyaik a fasizmushoz. (A "vgszksg" szval azt akarjuk itt jelezni, hogy a burzsozia, br a forradalmi baloldal elleni terrort nem vette klnsebben rossz nven - kivve az rdekeire is srelmes "tlkapsokat" -, a hatalomba mgis habozva bocstotta be a szlsjobb nehezen kezelhet "npi" s alvilgi hordalkt."


    A kormnyra kerlt fasizmus nylt terrorral, militarizlssal s agresszival keresett a vlsgbl kiutat, a "nemzeti" csaldsokrt krptlst s elgttelt. A terror clja az volt, hogy letiporja vagy megelzze a forradalmat, fken tartsa az elkeseredett tmegeket, s megfosztva ket harci-nvdelmi szervezeteiktl, olcs munkaert szlltson a tulajdonos osztlyok - a tke, a fldbirtokossg, a mdos parasztsg - rszre. A militarizls clja az volt, hogy az llam katonai megrendelsekkel ellenslyozza a bels piac szkssgt, leapassza a munkanlklisget - a legfbb trsadalmi veszlyforrst -, s elksztse az uralkod osztlyok szempontjbl nlklzhetetlen kls hdtst, az erszakos terleti jrafelosztst. Az llam tervez-gazdasgirnyt tevkenysge ezekhez a clokhoz igazodott, ezeket szolglta a rendszer ideolgija is.
    A fasiszta ideolgia a nemzeti vagy "faji" felsbbrendsgnek s a felsbbrendek kzssgnek mtoszra plt.2 A ketts ideolgiai koholmny egyszerre sztott mestersges ellentteket kifel, s leplezett valdi antagonizmusokat befel: szgyenfhoz ktzte a nemzetkzisget, az osztlyharcot, a "kommunizmust", tterelte a tmegek dht nyomorsguk valdi okozirl az "idegenekre", a kisebbsgekre, ms npekre s orszgokra, vagy ltalban a "mssgra", harcba szltotta - nem is eredmnytelenl - az elnyomottakat elnyomik oldaln sajt elemi ltfeltteleik ellen. Ezt az ideolgiai pestist a gyakorlati demaggia tette igazn hatkonny: a fasizmus, ms npek vagy a nemzetbl ("fajbl") kirekesztettek rovsra, kielgtette (vagy meggrte, hogy kielgti) a tmegek bizonyos csoportjainak legsrgetbb anyagi szksgleteit - azaz megvsrolta valdi rdekeiket pillanatnyi ltszatrdekeikrt (majd sokszorosan megfizettette velk azt, amit kpmutatan nyjtott nekik). A gyakorlati demaggia az igazsg lopott pecstjt ttte a hazug ideolgira, az ideolgia a felsbbrendsg illzijval szentestette a kirekesztettek, a kiszemelt bnbakok elleni rablst s erszakot. A felsbbrendsg illzija az egyenlsg ptlka volt egy oligarchikus farkasvilgban, kpzeletbeli krptls a gazdasgi s szocilis htrnyokrt, a kultra, a kpessgek, a szellemi teljestmny hinyrt, kbtszer az elnyomottaknak, hogy kisebbrendsgk tudatt elhomlyostsa a mg elnyomottabbak feletti vlt flnyk s hatalmuk. Az alantas indulatukat felkorbcsol ordas eszmkre a kispolgrsg mutatkozott a legfogkonyabbnak, klnsen ott, ahol a flfeudlis agrrviszonyok miatt demokratikus hagyomnyokban nem bvelkedett, letmdjban s kultrjban elmaradottabb, ltfeltteleiben bizonytalanabb, hajlamaiban brutlisabb volt, mint a polgrosultabb orszgok kzprtegei, s rendszeresen termelte ki vagy szvta magba ms osztlyokbl a lezlltt, kalandor, bnz elemeket.
    A fasiszta kzssgi mtosz gykeresen szaktott a felvilgosods polgri eszmivel s eszmnyeivel. A felvilgosods gondolatvilgban minden ember egyenl, mert egyforma rszese ugyanannak az "ltalnos emberi termszetnek"; a fasizmusban csupn a "vrsgi kzssghez" tartozkat illeti meg az egyenlsg - helyesebben, annak rnykpe -, a kzssgen kvliek csupn alsbbrend, megtrt vagy ldztt elemek, s formlisan sem egyenlk a kzssg teljes jog tagjaival. Ugyanilyen megblyegzettek azok is, akiket politikai meggyzdsk vagy "mssguk" miatt tasztanak ki a kzssgbl. Ez a diszkriminci valamilyen formban a polgri fejlds demokratikus szakaszaiban is jelen volt, de a fasizmussal az eszelssgig elvadul. A fasisztk, br mindvgig a "kommunizmusra" mrik a f csapst, a polgri demokrcit sem kmlik gylletk hullmaitl, s hatalomra jutsuk esetn eltapossk vagy sajt ignyeik szerint gyrjk t a hagyomnyos parlamenti rendszert.3 Habz demokrciaellenessgk mintegy ellegzi a finnctke trvnyszer fejldsi tvlatait. A finnctke maga al rendeli a trsadalmat, belertve a burzsozia klnbz rtegeit is, gyakorlatilag a hbri oligarchia korszerstett vltozatval helyettestve a hagyomnyos polgri demokrcit s egyenlsget. Az utbbiaknak a talaja az ers demokratikus kzposztly, vagyis a viszonylag egyenl polgri tulajdon; ahogy a monopolista tkekoncentrci felmorzsolja az nll kzprtegeket, gy fosztjk meg tartalmuktl s gngyltik fel a nvekv trsadalmi egyenltlensgek a hagyomnyos demokratikus intzmnyeket. A fasizmus teht minden ms polgri mozgalomnl, prtnl, ideolginl s uralmi rendszernl hvebben fejezi ki a finnctke legbens lnyegt, szksgszeren rvnyesl mozgsi tendencijt. Ahogy Jzsef Attila mondta: "tke s fasizmus jegyesek".
    A fasizmus megnyilvnulsi formi sokflk, rszint a rendszer bels fejldstl fggen. Ennek a fejldsnek ltalban hrom szakasza van: a.) a hatalomtvtel elksztse, b.) a megszerzett hatalom konszolidlsa, c.) a konszolidlt kormnyzs szakasza.


    A hatalomtvtel ktflekppen mehet vge: tmegmozgalom segtsgvel, mint Olasz- s Nmetorszgban; a fegyveres erk kzvetlen akcijval, mint nlunk vagy a Balknon.4 De akrhogyan trtnjk is, mindenkppen a trsadalom mly vlsgt jelzi. A viszonyok ingatagsga miatt maga az j rendszer sem l biztosan a nyeregben; ahhoz, hogy megszilrduljon, flre kell lltani valsgos s potencilis ellenfeleit. Ez szintn ktflekppen lehetsges. Ha a rendszernek mdja van r, az llami s a "trsadalmi"-flkatonai terrorszervezetek (squadrk, SA) kombinlsval felszmolja az ellenzket, s abszolt egyeduralmat vezet be; ha valami okbl - tmegmozgalom hjn, az uralkod osztlyok bels harcai vagy a klpolitikai helyzet miatt - erre nincs mdja, akkor (mint mr Dimitrov kifejtette) sszekti "a nylt terrorista diktatrt a parlamentarizmus durva hamistvnyval", s "bizonyos legalitst hagy mind a tbbi polgri prtnak, mind a szocildemokrata prtnak".5 A szocildemokrcit a fasisztk klnsen ott igyekeznek beilleszteni uralmi gpezetkbe, ahol nem tmogatja ket tmegmozgalom, s a nylt terrort ki kell egsztenik a bizalmatlan vagy ellensges proletaritus harci energiinak politikai semlegestsvel. Ilyen esetben az lparlamentarizmus kiptse zrhatja le a fasizmus msodik szakaszt. Ahol azonban a hatalom megragadsban s az ellenzk - rszint fizikai - megsemmistsben dnten kzremkdtt az "antikapitalista" jelszavakkal toborzott tmegmozgalom, ott a konszolidls befejezsnek ms felttele van: le kell szerelni a tmegmozgalmat s terrorista osztagait, mieltt fegyverrel krnk szmon a jelszavak teljestst. E szakaszok s trtnelmi formik klnbzsge termszetesen az ideolgin is nyomot hagy - fknt a tmegek sztns haragjt meglovagol "antikapitalizmuson", amelynek alkalmazsa a tmegmozgalom vltoz politikai szereptl fgg, tmadsi clterlete pedig gy szkl le az ltalban vett nagytkrl az "idegen" tkre, ahogyan az uralkod gazdasgi krk a fasizmust zsoldjukba fogadjk s hatalomra juttatjk.


    rvnyesek-e a fasizmus lnyeges jegyei a Horthy-rendszerre?
    Osztlyjellegt tekintve, a horthysta llam elssorban a monopoltke s a feudlis maradvnyokkal terhelt nagybirtok hatalmt testestette meg, de vdelmezte a dzsentri s bizonyos ms kzprtegek - gyjtnven az n. "keresztny kzposztly" -, valamint a mdos parasztsg rdekeit is, amennyiben nem tkztek a vezet tks s fldbirtokos csoportok rdekeivel. A tke s a fldbirtok vdelmben a rendszer egyrszt a konfliktusok csillaptsra, kompromisszumra trekedett a hatalmon belliek kztt, msrszt terrorista diktatrval nyomta el a forradalmi baloldalt s harci szervezeteit, a proletaritus s a szegnyparasztsg akr szervezett, akr sztns megmozdulsait. A terror a rendszer lland jellemzje volt: nyilvnos s korltlan az els vekben, ksbb politikai megfontolsokbl a "trvnyessg" spanyolfala mgtt folytatdott, de a helyzettl fggen, idrl idre magasra csapott ( statrium, tmeges letartztatsok s nylt nyomozsok, jvidki vrengzs stb.), s vidken mindvgig nyilvnos maradt ("cicznak a szp csendrtollak"). A parlament ltezse nem vltoztatott a rendszer terrorista lnyegn. A szuronyok rnykban megvlasztott kpviselk gylekezete, ahol irredenta nacionalizmus, "fajvdelem" s halads-ellenessg dolgban az ellenzk nagy rsze versengett a kormnyprttal, csupn gnykpe volt a parlament intzmnynek, s diszkrimincis jogalkotsval (numerus clausus, zsidtrvnyek) mg a formlis polgri jogegyenlsget is arcul csapta.6 Ebben az sszefggsben, teht a monopolkapitalizmus nyltan terrorista uralmi formjnak kereteiben a zsidk llami diszkrimincija s ldzse felttlenl a fasizmus ismrve volt, jllehet nem jellemez minden fasizmust, s nmagban nem is elegend ahhoz, hogy gyakorlit, pldul a 16. szzad spanyol s portugl inkviztorait, fasisztknak nevezzk.

    Az agresszv militarizmust, amely szintn lnyeges jegye a fasiszta diktatrnak, Horthyk nem gyakorolhattk mindjrt teljes nyltsggal - megkttte kezket a bkeszerzds -, de eleve kszltek r. Titkos irredenta szervezeteiket csupn kezdetnek szntk; "a kvetkez lps - mint Bethlen miniszterelnk rta Horthynak 1926. szeptember 24-n - a katonai kontroll lezrsa s katonai fegyverzetnk kiptse kell legyen, ezzel prhuzamosan mind fokozottabb klpolitikai erfesztst kell tennnk a kisantant sztrobbantsra".7 A tervek megvalstst illeten egy darabig gondot okozott az ltalnos hadktelezettsg tilalma; kijtszsra nha egszen bizarr tletek szlettek, mint Mayer Csejkovits Kroly ezredes, aki azt javasolta Horthynak, hogy vezessk be az "ltalnos tzolti ktelezettsget", amellyel mind a kikpzs, mind "a npnevels s fegyelmezs problmja megoldst nyerhet".8 Az id vgl eltakartotta az akadlyokat. 1927. mrcius 31-n feloszlott az antant-hatalmak katonai ellenrz bizottsga, s a helybe lp npszvetsgi ellenrzs nem csinlt nagy gyet a magyar kormnyok katonai elkszleteibl.
    Nemcsak a militarizls - a rendszer szorosan vett llammonopolista funkcii sem fejldhettek ki egyszerre. A gazdasg szleskr llami befolysolsa csupn a 30-as vek els felben, a Nagy Vlsg hatsra vlt uralkodv. Ez persze nem magyar sajtossg, hanem az imperializmus trtnetnek ltalnos vonsa. Ami sajtosan nemzeti, az inkbb a magyar politika nemzetietlensge, egyre szolgaibb hozzlncoldsa a hitleri Nmetorszg mdszereihez s a nmet nagytknek a nci llamon keresztl rvnyestett agresszv trekvseihez. Horthyk expanzis-militarista llammonopolizmusa nem is teljesedhetett volna ki, ha az orszg nem adja magt a Harmadik Birodalom przra. A fasiszta klpolitikai orientci szksgszeren kvetkezett a hatalom birtokosainak soviniszta, irredenta, antidemokratikus, np- s szovjetellenes alap-belltottsgbl, azaz a rendszer lnyegbl; s ugyanilyen szksgszersggel hatott vissza a belpolitikra, felgyorstva a trsadalmi-politikai szerkezet hasonulst a nci minthoz.
    A negyedszzados Horthy-korszak vezet politikusai nem egyformn vlekedtek a Nmetorszggal val kapcsolatrl, a kl- s belpolitika krdseirl. Nzetklnbsgeik azonban nem rintettk a rendszer lnyegt, funkcijt, mdszereit. A korszak szletsnl a darutollasok bbskodtak, agnija kezdett a Sztjay-kormny deportl csendrei jelzik, a kezdet s a vg kztt pedig, ha volt is bizonyos hullmzs a formkban, az alapirny s a szellemisg hajszlnyit sem vltozott. Bethlen taln "balrbb" llt utdainl? A nylt fasiszta erszak intzmnyestsben megelzte Mussolini kormnyzatt, mindennapos llami gyakorlatt emelte a terrort Magyarorszgon: emlkezznk az internltakkal vagy a sztrjkol bnyszokkal szemben tanstott kmletlensgre, a csendri segdlettel lebonyoltott nylt szavazsokra, a rendri brutalitsra 1930. szeptember elsejn, az endrdi csendrsortzre, a baloldal elleni inkvizcis hadjratokra, az osztrk fasiszta Heimwehrnek, a szeparatista horvt Jogprtnak (az usztask eldjnek) nyjtott tmogatsra, s gy tovbb, s gy tovbb. s a tbbiek mennyivel voltak klnbek? A tuds Teleki, a mrskeltnek szmt Kllay ugyanolyan soviniszta volt, ugyanolyan fajgyll, a baloldallal szemben ppoly knyrtelen, mint Brdossy, Sztjay vagy maga Horthy. Egy uralmi rendszer jellegt persze nem egyik-msik kormny vagy vezet politikus tevkenysge s ideolgija hatrozza meg. De a vezetk valamilyen mrtkben - hol tbb, hol kevsb - szksgkppen megjelentik a trsadalmi kzeget, amely kivlasztja ket s klcsnhatsba lp velk. Az 1990-es vek Olaszorszgban pldul a szlsjobboldali Berlusconi-kormny a trsadalom fasizldsnak nvekv veszlyt jelentette meg, jllehet a polgri-demokratikus berendezkedst nem tudta gykerestl felforgatni, s elg hamar knytelen volt tengedni - ideiglenesen - a kormnyrudat egy "kzpbal" kormnynak. Mussolini tbb mint kt vtizedes uralma viszont teljes sszhangot teremtett a kormnyzat s a politikai szerkezet, jelensg s lnyeg kztt: fasisztk kormnyoztak egy fasiszta rendszert. Horthy-Magyarorszgrl ugyanez mondhat. Horthy alatt, aki megszaktatlanul llt az len 25 vig - tovbb, mint Mussolini, s csaknem ktszer annyi idn t, mint Hitler -, soha mg a gondolata sem tltt fel egy "kzpbal" kormnynak, vagy akr a legcseklyebb balracsszsnak. A korszak vezet grdja, mind kzleti tevkenysgvel, mint ideolgijval, hven s folyamatosan tkrzte a rendszer lnyegt, alapvet tartalmt, ez a tartalom pedig hinytalanul egyestette magban a fasizmus ltalnos ismrveit.


    Megkrdezhetn valaki: ha az orszgot irnyt politikai elit fasiszta volt, mirt lpett fel a legvrbelibb magyar fasisztk, a nyilasok ellen? Nem volt-e mgis csupn "fasisztoid" vagy "konzervatv", kevsb fasiszta a nyilasoknl, "baloldalibb" a szlsjobbnl?
    A Horthy-rendszer mr szletsekor sem nlklzte a fasizmus lnyegi sajtossgait, ezek egynmelyike azonban a trtnelmi felttelek miatt csak fokozatosan s a "klasszikus" mintktl eltr mdon teljesedhetett ki. Szembetl az eltrs a tmegmozgalomhoz val viszonyban. Horthyknak, minthogy idegen fegyveres s diplomciai segtsggel jutottak hatalomra, nem volt szksgk olasz-nmet tpus "npi-radiklis" tmegmozgalomra; nem is lett volna lehetsgk ilyen mozgalmat szervezni, de hajlandsgot sem reztek semmi efflre, ismerve a forradalmi tapasztalatokra szert tett tmegek ellensges hangulatt. Horthyk s a mgttk ll osztlyok tudatban a "tmeg" gylletes fogalma sszemosdott a forradalomval, a Krolyi-forradalom s a polgri demokrcia a Tancskztrsasggal, a szlsjobboldali "populizmus" a "kommunizmussal".9 Magyarorszgon a "populistk" csak a hitleri elretrs utn fejldhettek tmegmozgalomm, jrszt nmet pnzen: a ncik, mint lttuk, kszenltben tartottk ket arra az esetre, ha a magyar uralkod krk laztani prblnnak a gyepln. gy a szlsjobboldali tmegmozgalom Magyarorszgon eleve idegen zsoldban ll brfasizmusknt keletkezett, amely szervezetileg elklnlt a fasizmus fels kreitl, s szocilis demaggijval magra vonta "bolsevizmust" szimatol dhket.
    A szervezeti klnlls kvetkeztben a fasizmus "ri" s "populista" szrnynak ellentte Magyarorszgon a kormny s a nyilasprtok kls ellentteknt jelent meg, nem egyetlen prt bels ellentteknt, mint a nmeteknl vagy az olaszoknl. Ez az ellentt nha kemny sszecsapss lesedett: a kormny rendrkkel verette, brtnbe csukta, statriummal tartotta sakkban a nyilasokat. Horthyk nyilasellenes fellpse azonban szinte lovagiasnak mondhat ahhoz kpest, ahogyan Hitler bnt el sajt prtbeli bajtrsaival a hossz ksek jszakjn, vagy Antonescu, a romn "ri" fasizmus vezre, a kormnyban rsztvev "populista" Vasgrdval. Hitler s Antonescu termszetesen nem a fasizmust fejeztk le, csupn annak "npi-radiklis" vezrkart, s a leszmols utn - amelyhez Antonescu nci segdletet kapott - ppgy fasisztk maradtak, mint eltte voltak. Mirt ne vonatkozhatna ez mg inkbb Horthyra, aki mindig csak "bolsevistkat" vgeztetett ki, "populistkat" soha? Mirt ne lehetne Horthy perpatvara a nyilasokkal ugyanolyan jelleg bels viszly a fasizmus kt szrnya kztt - csak ppen jval kevsb viharos -, mint amilyen Hitler tmegmszrlss fajul konfliktusa volt az SA-val, Antonescu a Vasgrdval?
    A kt szrny szervezeti klnllsa, az "uraknak" a kormnyprtban, a "populistknak" a nyilasprtokban val tmrlse a szlssges s a mrskeltebb jobboldal, a fasisztk s ellenfeleik kztti sszetkzss lczta azt, ami voltakppen ugyanannak a tbornak a bels ellentte volt; a ltszat mgtt azonban a "klasszikus" mintknl vilgosabban rzkeltette a fasizmus antagonisztikus osztlyerket egyest ketts szerkezett. De taln helyesebb hrmas vagy mg tbbrt szerkezetrl beszlni. Az "ri" szrny Magyarorszgon maga is kettoszlott a nagyburzsozit s az arisztokrata nagybirtokossgot tfog fels osztlyokra s a jobbra dzsentri kzprtegekre. Az alapvet rdekegysgen tl - mint lttuk -, jelents rdekklnbsgek mutatkoztak a kt csoport kztt. A magyar finncoligarchk s a profitjaikban rszeltetett nagybirtokosok joggal tartottak a nmet monopolistk versenytl, a Birodalom gazdasgi s politikai terjeszkedstl, ezrt szvesen megriztk volna a nemzeti fggetlensg maradvnyait (br az ismert okokbl nem kvntak, de nem is tudtak volna tlsgosan laztani a nmet fggsgen); a fldre s olcs hitelekre hes dzsentri kzprtegeknek viszont nem az idegen monopolistkkal volt bajuk, hanem a hazai nagybankokkal s nagybirtokosokkal. Mivel rdekeik rvnyestst az ers ellenfelekkel szemben el sem kpzelhettk nci prtfogs s "populista" tmegtmogats nlkl, tbbnyire buzgbban trleszkedtek a hitleri Nmetorszghoz, s harsnyabban mveltk a szocilis demaggit, mint a fels osztlyok. Anyagi eredet politikai s ideolgiai klnllsuk igen korn szervezeti formban is megjelent: Gmbs Gyula 1923 jniusban kilpett hveivel a kormnyprtbl, s 1928-ig sajt prtjban, a Magyar Nemzeti Fggetlensgi (Fajvd) Prban tevkenykedett. Miutn azonban visszalpett korbbi prtjba - gy lett llamtitkr, miniszter, majd miniszterelnk -, az "ri" fels- s kzprtegek konfliktusai jideig a kormnyprton bell, ennek klnbz szrnyai kztt zajlottak. Hozztartozik a kphez, hogy a "felsk" maguk sem voltak egysgesek: a nagybirtokos osztlynak rdekellenttei voltak a nagyburzsozival, klnsen a banktkvel, s azok a tagjai, akik nem rszesltek ill mdon a monopolista profitokbl, kzeledtek politikailag a ncibart dzsentri kzprtegekhez. A vegyes sszettel kormnyprt emiatt is frakciharcok szntere volt, s a vezets idnknt - illetve egyre inkbb - a szlssges ncibartok (Marton Bla, Imrdy stb.) kezbe csszott, akik szemlletkben nem lltak messze a nyilasoktl.
    Az "ri" kzprtegek mintegy kzvettettek a fasizmus "fels" s "als" szintje, illetve a kormnyprt s a nyilasmozgalom kztt. Egy rszk a kormnyprt, ms rszk valamelyik nyilasprt tagja vagy szimpatiznsa volt, sokan pedig ingzsukkal testestettk meg az "ri" s a "populista" szrny sszemosdst s ellenttt. A dzsentri a maga "krlekalssan-urambtym" modorval a fldbirtokos osztly "trtnelmi" elitjhez drglztt, mikzben a "npet" egyszerre akarta tmaszul megnyerni s a hatalomtl tvoltartani. Ktdtt a "felskhz", akikkel rdekkonfliktusa volt; ahogy a "felsk" sem nlklzhettk dzsentri ellenlbasaik szvetsgesi kzremkdst a "np" sakkfiguraknt val felhasznlsban. A kt csoport viszonyt hol az egysg, hol az ellentt hatrozta meg ersebben, Hitler hatalomra jutsa utn leginkbb a nmet befolystl s szndkoktl fggen. A nmet befolys nvekedst jelezte 1939 janurjban az Imrdy-Hman-Jaross-fle Magyar let Mozgalomnak, majd 1940 oktberben a Magyar Megjuls Prtjnak zszlbontsa, amellyel a nemzetiszocializmus nylt hvei kiszakadtak a kormnyprtbl, s kzeledtek a nyilasokhoz. Ezzel a fellrl lefel tart mozgssal egyidejleg folyt az ellenkez irny ramls a nyilastborban, ahol az "urak" rugaszkodtak el felfel az alsbbaktl. Az "ri" s a "populista" frakci viszlya annyira elmrgesedett, hogy 1941 elejn Hubay Klmn csoportjnak s Szlasi hveinek kln kapursgk volt a "Hsg Hza" nevet visel nyilaskzpontban, s egy Szlasihoz rt nylt levl Hubaykat "nagysgos nemzetiszocialista kpvisel uraknak" titullta.10 Kevssel a Szovjetuni megtmadsa utn az "ri" szrny, mint mr emltettk, kivlt a Szlasi-prtbl, s egyik rsze Imrdy keblre borult, a msik jjszervezte Plffy Fidl grf vezetsvel a Magyar Nemzeti Szocialista Prtot. Ebbe a prtba lpett be Hubay is, Szlasi volt alvezre, miutn decemberben kiszabadult a brtnbl. A szakads kls sugalmazira utal Plffy grfnak, az SS bizalmi embernek cikke a "Magyarsg" 1941. szeptember 26-i szmban: eszerint a magyar nemzetiszocialistk nem akarnak erszakos hatalomtvtelt, mert a "forradalom" keltette bels viszly "nem ll rdekben" annak a hatalomnak, amely ma egsz Eurpt vdi a bolsevizmussal szemben".11 Szlasik rthettek a szbl: a nmetekkel gylne meg a bajuk, ha eszkbe jutna megprblkozni az SA hrhedt "msodik forradalmnak" magyar kiadsval.
    Magyarorszgon teht az "urak" bonyolult trsadalmi s politikai differencildsa tovbb tagolta a fasizmus "ri" s "populista" elembl sszetevd ltalnos szerkezett. De a tagoldst a prtok megoszlsa nem tkrzte pontosan. Az "ri" elem fels szintjhez tartoz nagybirtokosok kzl jnhnyan szorosan ktdtek a finnctkhez, msok ellensgesen lltak szemben vele; az els csoport a kormnyprt "mrskelt" frakcijt alkotta, a msodik ugyanennek a prtnak a "szlssges" frakcijt, vagy pedig nyilass lett, mint a 40 000 holdas Festetics Sndor grf, aki ifjabb Balogh Istvn debreceni nagygazdval kzsen maga alaptott nci mintj "szocialista" prtot. A dzsentri kzprtegek szintn otthonosan mozogtak mind a kormnyprtban, mind valamelyik ellenzki nyilasprtban. Sok volt az tfeds, a kevereds, a politikai szvralakzat. Fnemesek s "populistk" egymsra tallst pldzza a deklasszlt Szchenyi Lajos grf, Szlasi prtjnak egyik fembere, vagy Kemny Gbor br, leend nyilas klgyminiszter s hbors bns, aki 1941-tl a prt klkapcsolatait intzte. Vgl 1944. oktber 15-e utn nmet sztnzsre valamennyi ncibart rnyalat a kormnyfv emelt Szlasi zszlaja al gylt, az addig vonakod "urakat" is belertve. Fordtott folyamat jtszdott le, mint Nmetorszgban: ott a "populistk" lefejezse a fasiszta uralom els fejezetbe tartozott, nlunk a hatalomra jutott "populistk" garzdlkodsa a negyedszzados fasiszta uralom zrfejezete volt. Brmennyire hzdoztak is Himmler s tancsadi az SA zldinges magyar utnzattl, a hbor utoljn mgis knytelenek voltak rfanyalodni. gy a vres szimfnia, amely darutollas pokolhangzatokkal indult, az utols ttelben visszakanyarodott az els ttel bevezet motvumaihoz.
    Az tfedsek, az egyik prtbl a msikba val ingajratok jl szemlltetik, hogy a fasizmus vetlked csoportosulsai kztt a klnbsgeken s ellentteken tl megvolt az rdekek, trekvsek s ideolgik alapvet egysge. A kormnyprt "mrskeltjeitl" a Szlasi-fle "populistkig" valamennyiket sszekapcsolta az agresszv nacionalizmus s rasszizmus, a rgeszmv kvesedett gyllet a forradalmi baloldal s a Szovjetuni ellen, de mg a polgri demokrcia s a liberalizmus ellen is - az a kzpkort idz kzs szellemisg, amely megmagyarzza, hogy mirt sajtthatta ki Teleki kormnya irnyvlts nlkl a nyilasprogram lnyeges pontjait, s mirt sikeredett tragikus bohzatt Horthyk fogvacogva megksrelt kilpse a hborbl. Ezt a rendszert konszolidlta Bethlen, ez a rendszer bontakozott ki szerves fokozatossggal, sorst mind szorosabban a hitleri birodalomhoz ktve, Gmbstl Brdossyn s Sztjayn t Szlasi rmuralmig. Felvetdik a krds: helyes-e a negyedszzados fejldsbl logikusan kvetkez zraktus szereplit szlsjobboldalinak minsteni? Ktsgkvl azok voltak, m az ilyen minsts, ha nem pontostjuk, olyan ltszatot kelt, mintha Magyarorszgon pusztn a nyilasok lettek volna szlsjobboldaliak, horthysta tegyengetik s politikai nemzatyik "balra" llnnak tlk, illetve ltalban a fasizmustl. Valjban sz sincs ilyesmirl: egyik csoport sem kevsb "szlsjobboldali" a msiknl, de az egyik a szlsjobbnak az "ri" szrnyt, a msik a "npi-radiklis" vagy "populista" szrnyt alkotja, s a kett kztti hzagot tmenetek rnyaljk. Ebbl addnak a fasizmuson belli orientcis s mdszerbeli klnbsgek, nemegyszer ellenttek - amelyek azonban nem rintik a vetlked csoportosulsok politikai alapfunkciinak azonossgt. Ha teht a "szlsjobb" kifejezst a nyilasokra vonatkoztatjuk, clszer jelezni, hogy miben klnbznek s miben nem a magyar szlsjobb egyb vltozataitl.
    Meg szoktak ltalban klnbztetni "totlis" s "nem totlis" fasizmust, az utbbi elnevezst azokra a szlsjobboldali diktatrkra alkalmazva, amelyek - mint a Horthy-rendszer is - bizonyos legalitst engedlyeztek a liberlis vagy kispolgri-demokratikus irnyzatoknak. Ebben a felosztsban a hitleri Nmetorszgot nyilvn a "totlis fasizmus" mrkanv illeti meg; Mussolini Olaszorszgt gyszintn, mert igaz ugyan, hogy Croce, a vilghr filozfus, leglisan publiklhatta Npolyban liberlis szellem folyiratt, de lapja s a krltte csoportosul rtelmisgiek nem sok vizet zavartak. Magyarorszgon az ellenzk nagyobb szabadsgot lvezett: prtjai trvnyesen mkdhettek, balfel a Szocildemokrata Prtig bezrlag; nagy pldnyszmban jelenhettek meg ellenzki lapok, marxista irodalom lthatott napvilgot a Npszava kiadnl, olyan baloldaliak tehettk kzz rsaikat, mint Blint Gyrgy. Magyarorszg ebben az rtelemben elnysen klnbztt a Harmadik Birodalomtl. A baloldal azonban lland rendri ellenrzs alatt llt, s a meglehetsen mrskelt engedkenysg soha nem terjedt ki a politikailag veszlyesnek tlt szervezetekre s megnyilvnulsokra, amelyeket a rendszer a "totlis" fasizmus knyrtelensgvel taposott el.
    A fasizmus kt fokozata kztt nincs les hatr. Magyarorszgon az ellenforradalmi rendszer "totlis" fasizmusknt kezddtt, majd a bethleni visszavonuls s konszolidci "nem totlis" fasizmustl tbb-kevsb egyenes utat tett meg a Sztjay-fle "totlis" formig, vgl egy rvid "kiugrsi" kzjtk utn Szlasi - mondhatni - ultrafasizmusig.- Ebben a folyamatban a problma nem a fejlds irnya, hanem a kanyarg szakaszossg: mirt nem folytatdott a Horthy-rendszer tretlenl gy, ahogyan indult, mirt csak egy "nem totlis" kitr utn, lpsrl lpsre kzeltett jbl a kezdet "totlis" fasizmushoz? A krdsre voltakppen mr vlaszoltunk, gy elegendnek ltszik egy rvid sszegzs s nmi kiegszts.
    A "nem totlis" forma a rendszer konszolidlshoz szksges "jogllami" homlokzat kiptsvel jtt ltre. Ezt a knyszer htrlst dnten a klpolitikai rdek diktlta, de nem utolssorban az ri "felsknek" az a szndka is, hogy visszaszortsk Gmbs "fajvdit", akik fldreform-demaggijukkal a nagybirtokot, rasszista "antikapitalizmusukkal" a finnctkt srtettk. A "zsid" finnctke, mint a nagybirtok befolysos kreinek szvetsgese, tartsan egyttmkdtt a velejig zsidgyll rendszerrel, amely az antiszemitizmust llami politikv emelte. St: nem is egyszeren egyttmkdtt, hanem tbb-kevsb sszentt vele. A kormnyprtban, a felshzban, illetve a kormnyt kvlrl tmogat jobboldali prtokban s trsadalmi szervezetekben ott talljuk - Kozma Miklssal szlva - "a zsidsg tkeers, hazafias elemeit"12 idsebb s ifjabb Chorin Ferencet, Kornfeld Mric s Pl brkat stb.; a felshznak hivatalbl tagja volt Lw Immnuel frabbi; a kormny nmet nyelv flhivatalost, a Pester Lloyd-ot Vszi Jzsef szerkesztette; Weiss brkra, budai Goldbergerkre mindig szmthatott a filoszemitizmussal aligha gyansthat Horthy. Ebbl az egyttmkdsbl klcsns elnyk szrmaztak: a zsidfalk nem vetettk meg a zsidpnzt - a pnznek nincs szaga -, cserben pedig garantltk, hogy forradalom Magyarorszgon nem lesz tbb, a sztrjkokat letrik, a baloldali mozgalmakat kordban tartjk, a veszlyesebbeket vrbe fojtjk. Miutn a ncibart Gmbs kifejlesztette a kormnyzs llammonopolista mdszereit, a finnctke buss hasznot hzott az llami szubvencikbl s kedvezmnyekbl, majd egyre inkbb a katonai szlltsokbl, amelyeket a magyar kormnyokon kvl a nmet monopliumok is serkentettek befektetseikkel. Mg a zsidtrvnyek sem csorbtottk, st bizonyos rtelemben egyenesen vdelmeztk a "zsid" finnctke gazdasgi hatalmt, amennyiben egyrszt hozz sem nyltak a rszvnyek tulajdonjoghoz, msrszt a zsid kis- s kzppolgrsg rovsra vezettk le a deklasszld "keresztny kzposztly" s a politikailag iskolzatlan tmegek antikapitalista indulatait. Mindez nem azt jelenti, mintha a Horthykkal kzskd zsid szrmazs finncoligarchk fasisztk lettek volna - mr csak szletsk miatt sem -, de azt igen, hogy latba vetettk gazdasgi hatalmukat s klfldi sszekttetseiket a rasszista-terrorista rendszer megszilrdtsra s fenntartsra.
    A Horthy-rendszer sajtossgai elmleti jelentsgek: knnyebb megklnbztetni ltaluk a "trtnelmi" - eddig ismert - fasizmusok ltalnos ismrveit a kevsb ltalnosaktl, az elsrendeket a msodlagosaktl, elkerlni azt a tvedst, hogy a "klasszikus" alakzatokat a fasiszta jelleg egyedli s felttlen mrcinek tekintsk. E tanulsgokat szem eltt tartva, nagyjbl a kvetkezket mondhatjuk. A "trtnelmi" fasizmus mint uralmi forma: az imperializmus llammonopolista szakasznak agresszv, militarista-rasszista-nacionalista diktatrja, amely a proletrforradalom (vagy a polgri-demokratikus npforradalom) elfojtsa, illetve megelzse cljbl sztzzza a kizskmnyolt tmegek, elssorban a proletaritus nvdelmi szervezeteit s megmozdulsait, tiltja vagy ersen korltozza a demokrcia reformista, kispolgri s polgri-liberlis formit, a vezet osztlyok szekerbe fogja az elmleti s gyakorlati demaggival megszdtett, sztnsen antikapitalista kispolgri-plebejus elemeket, valamint a legklnflbb osztlyok cscselkk zlltt, bnz, kalandor hordalkt; olyan diktatra, amely nylt terrorral, az llam gazdasgi beavatkozsnak s a gazdasgon kvli knyszernek a kombinlsval rvnyesti a finnctke s a vele szvetsges "fels" osztlyok (csoportok) rdekeit, ezeknek az alrendeltsgben pedig a mdos parasztsg s az ellenforradalmi kzprtegek trekvseit is. Fasizmushoz az uralkod osztlyok vlsgos helyzetkben folyamodnak, amikor ersdik vagy vrhatan felersdhet a tmegek ellenllsa a nvekv kizskmnyolssal szemben, s a finnctks-nagybirtokos uralmat veszly fenyegeti. Az uralkod osztlyok tmadsra a tmegek ktflekppen vlaszolhatnak: vagy harc nlkl megadjk magukat a nyomornak, az hsgnek, az rtelmetlen hborknak, vagy felveszik a harcot felismerve - lcsapataik rvn -, hogyha lni akarnak, nincs ms vlasztsuk.
    A fasizmus mdszerei nem a semmibl jttek: jrszket a tbbezer ves magntulajdonosi erszak legdurvbb gyakorli munkltk ki, Magyarorszgon pldul a tzestrn-szakrt Zpolya, a "hres Werbczy" s "ri pereputtya". m a hossz mltra visszatekint npellenes mdszerek nmagukban mg nem a fasizmus ismrvei; csupn a finnctke s a vele szvetsges osztlyok szolglatban lesznek azz. A lnyeg mindig az osztlytartalom, amely a formt (a mdszereket) a trtnelmi krlmnyektl fggen meghatrozza. Mivel a krlmnyek orszgonknt s idszakonknt vltoznak, nem szksgszer, st ppensggel lehetetlen, hogy a fasizmus ltal felhasznlhat mdszerek mindig s mindentt hinytalanul s azonos arculattal legyenek jelen: az olasz fasisztk antiszemitizmusa ksei eredet, a fegyverkezs s a szocilis demaggia Magyarorszgon csak fokozatosan bontakozott ki. Ahogy Togliatti mondja: "a fasizmust nem szabad valamifle vgleges kpzdmnynek tekinteni, fejldsben kell vizsglni".13 De soha semmilyen fasizmusbl nem hinyozhat a tbbletmunka kisajttsnak politikai feltteleit biztost nylt terror, a "npi" retorika, a militarizmus s az agresszv nacionalizmus. Ezek az elemek alkotjk a fasizmus lnyeges jegyeinek minimumt - feltve, hogy a finnctke az az "ltalnos ter", amely valamennyit "magba merti, s klnssgben mdostja".14 Olyan orszgokban sincs ez mskpp, ahol a hazai finnctke gyenge vagy nem ltezik. Szlasi hatalomra jutsakor (gyakorlatilag a nmet megszlls ta) magyar finnctke nem ltezett; a latin-amerikai fasiszta diktatrk sok esetben egyszeren az Egyeslt llamok finnctkje ltal zemeltetett "helytart-fasizmusok". Spanyolorszgban Franco, Portugliban Salazar, Grgorszgban az "ezredesek", Chilben Pinochet diktatrja legalbb annyira a klfldi finnctke furksbotja volt, mint a hazai. A fasizmus nem pusztn nemzeti jelensg, hanem a nemzetkzi tke, a tks vilgrendszer termke.15
 

JEGYZETEK

1 Horthy M. titkos iratai (192. o.)    [vissza]
2 "Az egynnek nem joga s nem ktelessge ltezni, mivel minden jog s ktelessg a kzssgbl szrmazik" - rta Otto Dietrich nci
    jogteoretikus a "Vlkischer Beobachter" (a hitlerista kzponti prtlap) 1937. december 10-i szmban, "Csak a kzssg adhatja meg a
    'szemlyisg' rangjt" (Nur die Gemeinschaft verleiht den Titel, Persnlichkeit) cm cikkben. (Idzi Shlomo Avineri: Das Problem des Krieges
    im Denken Hegels. Lsd: Hegel in der Sicht der neueren Forschung. Darmstadt, 1973. (469. o.) A cikkben kifejtett felfogs egybecseng
    Mussolinival, aki az llamot tekintette a kzssg megtestestjnek.   [vissza]
3 Szavakban ugyan programjukba vehetik "a demokrcia s az alkotmny vdelmt", mint az 1930-as vek amerikai fasiszti, az ilyen demaggia
    azonban nem rdemel tbb hitelt, mint a japn fasisztk, akik abban az idben "kizskmnyolsmentes Japnt" kveteltek.    [vissza]
4 V. Georgi Dimitrov: Fasizmus a Balknon. Lsd: Az antifasiszta harc stratgija. Bp., 1985 (31. o.)   [vissza]
5 Georgi Dimitrov: A fasizmus elretrse s a Kommunista Internacionl feladatai a munksosztly egysgrt, a fasizmus ellen folytatott
    harcban. (Beszmol). (Lsd uo. 45. o.)    [vissza]
6 Ilyen tpus trvnyekre az angol konzervatvok abszolt parlamenti tbbsggel sem vetemedtek volna. Hagyomnyaik is msok voltak: a
    19. szzadban egy Disraeli nev illet elg hossz idn t llt az angol kormny ln, prtja, a konzervatv prt megbzsbl. Vajon a
    diszkrimincis trvnyeket megszavaz magyar honatykra s az Imrdyt "faji" alapon megbuktat "keresztny-nemzeti" politikusokra ppgy
    illik a "konzervatv" jelz, mint Disraelire s ma is fennll prtjra?   [vissza]
7 Horthy M. titkos... (67. o.)    [vissza]
8 Uo. 71-72. o.    [vissza]
9 Payr Hug rja Imrdyrl Horthynak kldtt beadvnyban: "Mit akar a miniszterelnk r csinlni?... Azt mondjk: fasiszta vilgrendet,
    egyprt-uralmi rendszert, prthadsereget, uniformizlt sajtt, j zsidtrvnyt, radiklis fldreformot, nagyipari vllalatok nacionalizlst... Ha
    mindennek csak a fele igaz, az is versenyfuts a forradalommal." (Horthy M. titkos... 192. o.) - Figyelmet rdemel egybknt Payr szrevtele a
    "populistk" sszettelrl: "Nlunk is megnyilvnul az a csodlatos jelensg, hogy nem az hesek, nem a munkanlkliek, nem a nyomorgk
    adjk a nyilastmegeket, hanem a strber kishivatalnokok, altisztek, BSZKRT-kalauzok, beugratott hadnagyok." (Uo. 190. o.)    [vissza]
10 V. Lack 254. o.    [vissza]
11 V. uo. 267-268. o.    [vissza]
12 Iratok az ellenforradalom trtnethez 1919-1945. A fasiszta rendszer s a npnyomor Magyarorszgon 1921-1924. Szerkesztette s a
     bevezet tanulmnyt rta Nemes Dezs. Bp. 1956. (272. o.)    [vissza]
13 P. Togliatti: Eladsok a fasizmusrl. Bp. 1986. 40. o.    [vissza]
14 Marx kifejezsei - lsd: Bevezets a politikai gazdasgtan brlathoz. MEM 13. kt. Bp., 1965. 172. o.    [vissza]
15 V. Nemes D.: A fasizmus krdshez. 44. o.    [vissza]
 

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
statisztika
Induls: 2006-12-12
 
A pontos id

 
Naptr
2023. Janur
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
zene
 
Szervezetek
 
Klfldi kommunista prtok
 
Tartalom

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!